Do góry

Trądzik pospolity (młodzieńczy)

Trądzik pospolity pojawia się w okresie dojrzewania. Później znika lub nie. 

Trądzik młodzieńczy (Acne vulgaris) może trwać nawet całe życie. Występuje najczęściej na twarzy, ale także na ramionach, klatce piersiowej i plecach, w okolicach bogatych w gruczoły łojowe. Charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, grudek zapalnych, krostek i blizn.

 

 

Przyczyny powstawania trądziku:

  • bezpośrednią jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych oraz nadmierne wydzielanie łoju. Jest to wynik burzy hormonalnej związanej ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Wytwarzany w nadmiarze łój; nie znajdując ujścia, zaczyna się gromadzić, tworząc podaże dla bakterii, które wywołują stan zapalny.
  • czynniki genetyczne. Odgrywają na pewno dużą rolę, ale sposób dziedziczenia nie został dokładnie zbadany. Wiadomo, że prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u dziecka, którego oboje rodzice chorowali na trądzik, wynosi ponad 50 proc. Wbrew powszechnie panującym opiniom trądzik nie jest związany z dietą, higieną osobistą i aktywnością seksualną, nie można się też nim zarazić.

 

Jak rozwija się trądzik?

Nieprawidłowe komórki naskórka zlepiają się, tworząc czop, który blokuje ujście mieszka włosowego. Zaczyna się gromadzić produkowany w nadmiarze łój (ta zmiana jest jeszcze niewidoczna gołym okiem). Tworzy się tzw. zaskórnik (ta zmiana jest niebolesna). Ściany powiększonego mieszka włosowego pękają i dochodzi do zakażenia otaczającej go skóry. Rozwija się stan zapalny widoczny jako zaczerwienienie.  

 

Najczęściej występujące typy trądziku

 

  • Trądzik zaskórnikowy - dominują otwarte i zamknięte zaskórniki, widoczne przede wszystkim na twarzy. Jedynie w rzadkich przypadkach mamy do czynienia ze zmianami zapalnymi.
  • Trądzik grudkowo-krostkowy nasila się proces zapalny, dlatego widoczne są grudki i krostki. Atakuje nie tylko twarz, lecz również klatkę piersiową i plecy. Oprócz rumieniowych zmian zapalnych mogą występować także nieliczne zaskórniki. Niekiedy, gdy choroba ma szybki przebieg, nie stwierdza się zaskórników, ponieważ w mikrozaskórnikach bardzo szybko rozwija się stan zapalny.
  • Trądzik skupiony - jest to postać trądziku pospolitego, występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet. Oprócz wyżej opisanych zmian chorzy mają ropnie, przetoki, zaskórniki z przetokami i blizny - zarówno przerosłe, jak i zanikowe. Zwykle klatka piersiowa i plecy są zajęte w tym samym stopniu co twarz, choroba może rozszerzyć się na ramiona, brzuch, pośladki, a nawet owłosioną skórę głowy. Charakterystyczne są zaskórniki z przetokami lub podwójne. Kłopotliwe mogą być torbiele. Czasami torbiele pękają i wydobywa się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
  • Acne fulminans (trądzik piorunujący) - ciężka choroba występująca rzadko i niemal wyłącznie u chłopców około 15. roku życia, cierpiących na trądzik grudkowo-krostkowy, który nagle prowadzi do stanu zapalnego i martwicy skóry. Nasilonym zmianom skórnym towarzyszą bóle stawowe, gorączka i zmiany we krwi.
  • Acne inversa (trądzik odwrócony) nasilony trądzik ciała, owłosionej skóry głowy, pleców, pachwiny,
  • Bodybuilding acne - jak wskazuje nazwa, jest to trądzik występujący często u kulturystów i sportowców. Użycie steroidów androgenowych w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy kondycji fizycznej może wywołać trądzik grodkowo-krostkowy, trądzik skupiony, a nawet piorunujący.

 

Leczenie

Prowadzi do skrócenia i złagodzenia przebiegu trądzika, poprawienia samopoczucia chorego oraz zapobiega powikłaniom takim jak przebarwienia skóry i blizny.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację z kosmetologiem w celu dobrania najbardziej odpowiedniej serii zabiegów,np. :

- laserowa kuracja przecwitrądzikowa (Acne Contol)

- zabiegi z odopiwednio dobranymi kwasami 

Osobom ze skłonnościami do trądziku zalecamy codzienne stosowanie prądów D'arsonvala.

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Zbyt częste mycie może mocno wysuszać skórę i tym samym zmniejszać skuteczność stosowanych leków. Ale z drugiej strony chorzy na trądzik chcą, by twarz była mniej błyszcząca: Dlatego często ją myją.

Należy stosować odpowiednią poelęgnację dobraną przez kosmetologa. Najlepszymi preparatami Yasumi dla skóry trądzikowej są:

- Cleansing Foam (pianka do oczyszczania i demakijażu)

Usuwa zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym bariery ochronnej skóry oraz struktury naskórka. Nawilża i sprawia, że skóra staje się jedwabiście gładka. Zawiera oczar wirginijski, który reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory skóry, a także zieloną herbatę, która jest silnym antyoksydantem i zapobiega procesom starzenia się skóry.

- Shine Off Purifying Cream (krem oczyszczająco-matujący)

Krem jest bogaty w cynk, który reguluje ilość wydzielanego w skórze sebum, ponadto ma działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne. Witamina B6 natomiast działa matująco i przeciwtrądzikowo.Wyciąg z alg morskich oczyszcza skórę, przywraca fizjologiczne prawidłowe pH i nadaje skórze zdrowy wygląd. Krem posiada również składniki nawilżające takie jak: kolagen morskiwitamina E, które działają silnie nawilżająco, tworzą film ochronny na powierzchni skóry zapobiegający utracie wody.

- ampułka Anti-Acne

 

 

Dermatolodzy przestrzegają przed złudnym działaniem słońca, które po chwilowej poprawie stanu skóry może nawet nasilić objawy trądziku.

 

Zobacz inne porady

 

S-Skin - nowość w ofercie zabiegowej!

S-Skin - czyli specjalistyczny zabieg niwelujący najczęstsze problemy skóry latem i po wakacjach, takie jak:

! UCZUCIE ŚCIĄGNIĘCIA

! PIECZENIE PO OPALANIU

! SZORSTKOŚĆ

! ZMARSZCZKI

! PRZEBARWIENIA

Procedura zabiegowa: Demakijaż SPA + peeling kawitacyjny/oksybrazja + wtłoczenie ampułki z witaminą C infuzją tlenową + maska shakerowa dobrana indywidualnie do problemu skóry

Umów się już dziś! :) 

Wiecej przeczytasz tutaj.

Pozbądź się przebarwień

Przebarwienia szpecą i postarzają. Brązowe plamy najczęściej występują na czole, policzkach, nosie, rzadko na żuchwie. W czasach młodości naszych mam przebarwienia były rzadkością. Dzisiaj trudno znaleźć kobietę, która ich nie ma. 

Dowiedz się więcej.